بِسْمِ اللهِ، اَلْحَمْدُ ِللهِ وَالصَّلاَةُ وَالسَّلاَمُ عَلَى رَسُولِ اللهِ وَبَعْدُ

Müzik Dinlemek

Abdullah ibni Mes’ud (Radiyallahu Anh), Allah-u Teâlâ’nın:

“İnsanlardan bazıları Allah yolundan saptırmak için boş sözü satın alırlar.”

Lokman 6

Ayetinden maksadın müzik olduğuna dair, Allah’ın adına yemin ederdi.

İbni Kesir Tefsiri 6/333

Ebu Amir ve Ebu Malik el-Eş’ari (Radiyallahu Anhum) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Ümmetimden zinayı, ipeği, içki ve çalgı dinlemeyi helal kabul eden insanlar çıkacak...’ buyurdu.”

Buhari Fethu’l-Bari 10/51

Enes (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Bu ümmet içerisinde yere batırılma, kazf ve hayvana dönüştürülme olacak. Bu, içki içtiklerinde ve kadın şarkıcılar edinip müzik aletleri çaldıklarında olacak’ buyurdu.”

Albânî Es-Silsiletü’s-Sahiha 2203, İbni Ebi’d-Dünya Zemmu’l-Melahi, Tirmizi

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kevbeyi yasaklamıştır. Kevbe davuldur. Nefesli çalgıyı facir ahmakın sesi olarak tanımlamıştır. Geçmiş âlimler İmam Ahmed bin Hanbel (Rahmetullahi Aleyh) gibi, eğlence ve müzik aletlerinin haram olduğunu bildirmiştir. Ud, tambur, kaval, keman ve zil bunlardandır. Kemençe, kanun, org, piyano, gitar ve benzeri modern eğlence ve müzik aletlerinin, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in müzik aletlerini yasakladığı hadisin kapsamına girdiğinde şüphe yoktur.

Üstelik bu aletler, coşturup eğlendirmede ve etkilemede bazı hadislerde haramlığı bildirilen eski enstrümanlardan çok daha ileridir. Hatta İbni Kayyım (Rahmetullahi Aleyh) ve benzeri ilim ehlinin değindiği gibi müziğin coşkusu ve sarhoşluğu içkinin sarhoşluğundan daha büyüktür.

Müziğe, şarkı sözleri ve çalıp söyleyen şarkıcı kadınların sesleri eklenince şüphesiz günah daha büyük olur ve bunun haramlığı daha kuvvetlidir. Şarkının sözleri aşk, sevgi, tutku ve güzelliklerin nitelendirilmesi olunca sorun daha da büyür. Bu nedenle âlimler şarkının, zinanın postacısı olduğunu ve kalpte nifak meydana getirdiğini söylemiştir. Genel olarak, şarkı ve müzik konusu bu zamanın en büyük fitnelerinden birisi olmuştur.

Günümüzde; saatler, ziller, çocuk oyuncakları, bilgisayar ve bazı telefon cihazları gibi birçok eşyaya müziğin girmesi sorunu daha da artırmış ve müzikten sakınmak kesin kararlılık gerektiren bir iş haline gelmiştir. Allah yardımcımız olsun!

Muhammed Salih el-Müneccid

سُبْحاَنَكَ اللَّهُمَّ وَبِحَمْدِكَ، أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلهَ إِلاَّ أَنْتَ، أَسْتَغْفِرُكَ وَأَتُوبُ إِلَيْكَ