بِسْمِ اللهِ، اَلْحَمْدُ ِللهِ وَالصَّلاَةُ وَالسَّلاَمُ عَلَى رَسُولِ اللهِ وَبَعْدُ

Erkeğin, Karısıyla Hayızlıyken İlişkide Bulunması

Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:

“Sana kadınların ay halini sorarlar. De ki: O, bir rahatsızlıktır. Bu sebeple ay halinde olan kadınlardan uzak durun. Temizleninceye kadar onlara yaklaşmayın.”

Bakara 222

Allah-u Teâlâ’nın:

“Temizlendikleri vakit, Allah’ın size emrettiği yerden onlara yaklaşın.”

Bakara 222

Kavli gereğince kadının hayız hali bitip gusledinceye kadar kocasının onunla ilişkide bulunması helal değildir. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in şu sözü de bu günahın çirkinliğine işaret eder:

“Hayızlı bir kadınla ilişkide bulunan ve kadınla dübüründen ilişkiye giren veya kâhine giden Muhammed’e indirileni inkâr etmiştir.”

Tirmizi 1/243, Albânî Sahihu’l-Cami 5918

Karısıyla hayızlıyken bilmeyerek ve kasıtsız, hatayla ilişkide bulunan kimse için bir şey gerekmez. Bilerek ve kasıtlı olarak bunu yapanın ise, keffaret hadisini sahih kabul eden bazı ilim adamlarına göre keffaret ödemesi gerekir. Bu keffaret, bir dinar veya yarım dinardır. Bazı âlimler “İkisinden birini tercih eder” derken, bazıları da “Kanın çok geldiği hayzın ilk anlarında ilişkide bulunursa bir dinar, kan gelmesinin azaldığı hayzın son aylarında ya da hayız bittiği halde gusletmeden önce ilişkide bulunursa yarım dinar keffaret ödemesi gerekir” der.

Bir dinar, bugün kullanılan ölçüye göre 4.25 gram altına eşdeğerdir. Altın olarak ya da değerini para olarak tasadduk eder.

Muhammed Salih el-Müneccid

سُبْحاَنَكَ اللَّهُمَّ وَبِحَمْدِكَ، أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلهَ إِلاَّ أَنْتَ، أَسْتَغْفِرُكَ وَأَتُوبُ إِلَيْكَ