بِسْمِ اللهِ، اَلْحَمْدُ ِللهِ وَالصَّلاَةُ وَالسَّلاَمُ عَلَى رَسُولِ اللهِ وَبَعْدُ

Soru: Bir kardeşimiz:

Kıymetli taşlar akik, amatis, turkuaz ve kehribar gibi burçlar yıldızlar bunların dinimizdeki yeri nedir. Mesela burçlara göre veya kişinin karakterine göre bu taşların insan üzerinde etkisi olduğu söyleniyor. Bunun dinimizdeki konumu nedir?” diye sormuş.

Cevap: Bunlar tamamıyla uydurma olup asılsızdır! Daha doğrusu burçlar, şeytanın hilesidir! Bu konu o kadar yanlış bir inanış ki bazen burçlarımız zıt diye evlilik olmuyor!!! Bu konu hakkında alimler şöyle diyorlar:

“Burçları eğlence olsun diye okumak haramdır, onlara inanmak küfürdür!”

Burçlara bakarak geleceğin tahmin edileceğine hiçbir İslam alimi inanmamıştır! İnanmak ise Kuran’a zıt olduğundan kişinin imanı zedeler.

Hayatımız üzerinde, Rabbimizden başka bir tesir sebebi aramak yanlıştır. Gaybı Allah’tan başka bilen olmadığı gibi O’nun kullarını yaratırken verdiği karakter ve diğer özellikleri de yıldızlardan gelen ışınlara bağlamak da haramdır.

Dünyada birbirinin eşi iki insan yoktur. Aynı gün, aynı saat, aynı yer ve aynı anneden doğan eş yumurta ikizleri bile çok farklı karakterlere sahip olmaktadır. Kardeşliğin ötesinde bu ikizleri bağlayan genetik yapı da dahil olmak üzere binlerce sebep varken bu ayrılık niye?

Eğer karakter ve kaderimize yıldızlar yön verseydi en azından bunun gibi ikizlerin her özelliğinin aynı olması gerekirdi. Ayrıca insana gerçek mânâda karakter ve diğer hissî özelliklerini veren varlık ruhtur. Ruhlarımız ise yıldızlardan önce yaratılmıştır!

Semada gördüğümüz harikulade düzen Yaratıcısını göstermenin yanında bazı olaylara gerçekten işaret ediyor olabilir. Fakat bu bizim maddi manevî özelliklerimizin kaynağı değildir.

Zeyd ibni Halid el-Cühenî (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Hudeybiye’de gece yağan yağmurun ardından sabah namazını kıldırdı. Namazı bitirince insanlara yöneldi ve şöyle dedi:

‘Rabbinizin ne dediğini biliyor musunuz?’

Sahabeler:

−Allah ve Rasulü daha iyi bilir dediler.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

−‘Allah-u Teâlâ dedi ki; Kullarımdan bazıları bana inanmış, bazıları da inkâr etmiş oldu. Kim Allah’ın kerem ve rahmetiyle bize yağmur yağdı derse o kimse inanmış ve burçların tesirini inkâr etmiştir. Kim de şu ve şu yıldızın etkisiyle bize yağmur yağdı derse o kimse beni inkâr etmiş ve burçların tesirine inanmıştır.”

Buhari

Dergi ve gazetelerdeki şans burçlarına bakmak da bu anlamdadır. Kısmetinde yıldızların ve gezegenlerin etkisi olduğuna inanırsa müşriktir. Eğlence olsun diye okursa asidir, günahkârdır. Çünkü şirk olan bir şeyi okuyarak eğlenmek caiz değildir. Ayrıca, şeytan kalbine yazılanlara inanmayı sokabilir. Şirke düşmesine sebep olur.

Allah (Azze ve Celle) faydalı kılmadığı şeylerde faydalı olduğuna inanmak da şirktir. Bazıları, nazarlıklarda fayda olduğuna inanırlar. Bu ya kâhinin veya büyücünün söylemesiyledir, ya da eskilerden kalan bir inançtır. Nazar değmesini engellediğini sanarak boyunlarına veya çocuklarına takarlar. Vücutlarına bağlarlar. Arabalarına ve evlerine asarlar. Değişik taşlı yüzükler takarlar. Onlarla ilgili, belaları uzaklaştırdığı ve ortadan kaldırdığı şeklinde çeşitli şeylere inanırlar.

Şüphesiz bu Allah’a tevekkülü yok eder. İnsanın ancak zayıflığını artırır. Bu haramda çare aramaktır. Asılan nazarlıkların çoğunda açıkça şirk, şeytanlardan ve bir takım cinlerden yardım isteme vardır. Bazı hilekâr büyücüler, Kur’an’dan ayetler yazarlar ve yanına şirk olan yazılar karıştırırlar. Bazıları da Kur’an ayetlerini necasetle (pislikle) veya hayız kanı ile yazar. Bütün bunların asılması ya da bağlanması Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in şu hadisiyle haramdır:

“Kim bir nazarlık/muska asarsa Allah’a şirk koşmuştur.”

Ahmed Müsned 4/156, Albânî Es-Silsiletü’s-Sahiha 492

Bunları takan, Allah’tan başka bu eşyaların da fayda ya da zarar verdiğine inanırsa büyük şirk işleyerek müşrik olmuştur. Şayet onların, fayda ya da zarar gelmesine bir sebep olduğuna inanırsa ki Allah bunları sebep kılmamıştır o kimse küçük şirk işlemiştir.

Not: Bir insanın falcıya gitmesiyle bir gazeteden burcunu okuması aynıdır! Dinimizin falcı, kahin ve arraf hakkındaki hükmü bellidir.

Daha detaylı bilgi için lütfen: Tıklayınız.

سُبْحاَنَكَ اللَّهُمَّ وَبِحَمْدِكَ، أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلهَ إِلاَّ أَنْتَ، أَسْتَغْفِرُكَ وَأَتُوبُ إِلَيْكَ