بِسْمِ اللهِ، اَلْحَمْدُ ِللهِ وَالصَّلاَةُ وَالسَّلاَمُ عَلَى رَسُولِ اللهِ وَ بَعْدُ

Soru: Bir kardeşimiz:

“Berat kandili ile ilgili bu hadisler sahih midir?

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:

‘Şaban ayının yarısı olduğunda, gecesinde kalkın ibadet edin, gündüzünde de oruç tutun! Muhakkak ki yüce Allah, o günde dünya semasına iner ve imsak vaktine kadar şöyle der:

−Affedilmeyi dileyen yok mu, affedeyim. Rızık isteyen yok mu, rızık vereyim. Şifa dileyen yok mu, şifa vereyim. Şunu isteyen yok mu vereyim.’

İbni Mace

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bir hadis-i şeriflerinde Berat gecesinin feyiz ve bereketini çeşitli şekillerde haber vermektedir. Bu konuda Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:

‘Çünkü o gece İlâhi rahmet coşmuştur. Berat gecesi beşer mukadderatının programı çizilirken insanlara verilen eşsiz bir fırsattır. Bu fırsatı değerlendirip günahlarını affettirebilen, gönlünden geçirdiklerini bütün samimiyetiyle Allah-u Teâlâ’ya iletip isteklerini O’ndan talep eden ve belalardan O’na sığınan bir insan ne kadar bahtiyardır. Buna karşılık, her tarafı kuşatan rahmet tecellisinden istifade edemeyen bir insan ne kadar bedbahttır.’

Bazı hadisler var ki âlimlerin kimi sahih dediği halde kimi zayıf ya da uydurma diye biliyorlar, kime inanacağımız konusunda bizleri çelişkiye düşürüyorlar. Sonuç olarak gözlemlediğim kadarı ile herkes kendi görüşünü savunan hadis âliminin sahih dediği hadislere göre amel ediyor ve insanlara böyle yapılmasının gerektiğini ve doğru olanın bu olduğunu anlatıyorlar. Acaba bu konuda nasıl hareket ederek sünnete uygun şekilde davrana biliriz?” diye sormuş.

Cevap: Hadisler hakkında bilgi sahibi olmak için önce hadis ilmini öğrenmeniz gerekiyor! Tabiî ki öncelikle Arapça öğrenmeniz gerekir. Bize sorduğunuz hadislere gelince:

Bu iki hadiste sahih değildir! Çünkü birinci hadis hakkında, Ahmed bin Hanbel (Rahmetullahi Aleyh) ve İbni Muin (Rahmetullahi Aleyh) şöyle demiştir:

“Bu hadisin senedi zayıftır! Çünkü hadisin ravisi olan İbni Ebi Sebre zayıftır! Asıl adı ise Ebu Bekir bin Abdullah bin Muhammed bin el-Besre’dir. O mevzu hadis rivayet eder.”

İkinci hadise gelince, biz kaynağına ulaşamadık! Yani hangi kitapta geçtiğini bulamadık!!!