الْحَمْدُ ِللهِ وَحْدَهُ وَالصَّلاَةُ وَالسَّلاَمُ عَلَى مَنْ لاَ نَبِيَّ بَعْدَهُ

Soru: Bir kardeşimiz:

“Mirac kandili diye bir kandil yok mu?” diye sormuş.

Cevap: Evet, yoktur! Öncelikle bu gecenin tarihi hakkında ihtilaf edilmiştir. Yani belli değildir! Birde bu geceyi Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ve sahabeleri kutlamamışlardır. Dolayısıyla bu geceyi kutlamak bid’attır. Bu konuda âlimler şöyle diyor:

“Mirac kıssasını okuyup recep ayının yirmi yedinci gecesini kutlamak ve bazı insanların bu geceye has bazı zikir ve ibadette bulunmaları bid’attır. Recep, Şaban ve Ramazan aylarında okunan, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’den sabit olmayan dualar bid’at ve uydurmadır. Şayet bunlarda bir hayır olmuş olsaydı bizden öncekiler bunda bizleri geçerlerdi. İsra, Mirac ve mezkur ayın ihyasına dair hiç bir delil sabit olmamıştır”

Şeyhu’l-İslam İbni Teymiyye (Rahmetullahi Aleyh)’de Recep ayının yirmi yedinci gecesi ile ilgili olan namaz hakkında şöyle der:

“Muteber âlimlerin belirttiği gibi, İslam âlimlerinin ittifakıyla bu namaz meşru değildir. Bunu ancak cahil ve bid’atçı kimseler uydurmuştur. Bu gecede mevlit okumak adet halini almıştır. Böylelikle bir bid’ata diğer bir bid’at eklenmiştir.